wtorek, 19 maja 2015

Carillon

Mieszkanie w pobliżu rynku umila nam dźwięk karylionu, który znajduje się na wieży Nowego Kościoła. O ile początkowo zwracałam uwagę na każdorazowe odzywanie się dzwonów, tak teraz z przyzwyczajenia, zdaża mi się ich nawet nie słyszeć. A karylion gra co 15 minut, o każdej pełnej godzinie, 15 minut po, w pół do i za 15.


Po raz pierwszy karylion zagrał w Delft w 1660 roku, składał się on wówczas z 36 dzwonów. Zostały one odlane przez ludwisarzy Francoisa i Pietera Hemony z resztek metalu pozostałych po dzwonach z ratusza, który spłonął w pożarze w 1618 roku. Bracia Hemony znani byli z tego, że perfekcyjnie dostrajali swoje dzwony. Musiało minąć 300 lat zanim dwadzieścia z dzwonów braci Hemony rozstroiło się i potrzebowało wymiany. Renowacją i dorobieniem nowych dzwonów zajęła się holenderska ludwisarnia Royal Eijsbouts. Pozostawiła ona 48 dzwonów, grających w zakresie czterech oktaw.1)




Dzisiaj karylion wygrywa melodie codziennie, jego dźwięki towarzyszą większym wydarzeniom, a w czasie udzielanych ślubów z wieży kościoła płynie melodia walca Mendelssohna.



Karylion oczywiście można obejrzeć z bliska, ale wymaga to pewnego wysiłku, wspięcia się na wysokość 85 metrów po 376 stopniach (cała wieża mieży 108,75 m i jest drugą najwyższą wieżą kościelną w Holandii). Dla moich starczych nóg to za dużo;P




Dla zainteresowanych tematem jeszcze trochę informacji z wikipedii:

Karylion (carillon) jest instrumentem będącym zbiorem dzwonów wieżowych, z których dźwięki wydobywa się ręcznie (klawiaturą) lub mechanizmem zegarowym, za pomocą młoteczka uderzającego w dzwon bądź za pomocą serca dzwonu. Nowoczesne karyliony sterowane są elektronicznie. Instrumenty te wymyślone zostały w XV wieku we Flandrii i to właśnie na terenie Belgii i Holandii twórcy dzwonów i karylionów stali się mistrzami w swoim rzemiośle i uczynili z niego sztukę.2) Największą ludwisarnią w Holandii jest wspomniana wyżej Royal Eijsbouts, znajdująca się w Asten. Pięćdziesiąt dzwonów wyprodukowanych przez to przedsiębiorstwo znajduje się w gdańskim kościele św. Katarzyny, tworzą one karylion o łącznej masie 17 ton.


1) na podstawie: http://oudeennieuwekerkdelft.nl/new-church/tower/carillon
2) http://pl.wikipedia.org/wiki/Carillon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz